Popularność olejowania włosów w ostatnich miesiącach osiąga zaskakującą skalę. W zapomnienie odchodzą tradycyjne odżywki do włosów, coraz rzadziej też decydujemy się na zabiegi pielęgnacyjne w salonach fryzjerskich. Zaczynamy doceniać siłę naturalnych składników i dbamy o włosy we własnym zakresie. Oczywiście to wymaga cierpliwości, systematyczności i zebrania przynajmniej podstawowej wiedzy nie tylko na temat włosów, ale także składników odżywczych. Mimo wszystko efekty są tego warte.
Olejowanie nie jest trudne, jeśli zabieramy się za nie z podstawową wiedzą. Na tej stronie znajdziesz wszystkie niezbędne informacje na temat historii olejowania, sposobów nakładania produktów, spodziewanych efektów, a także ceny olejów do włosów. Odpowiadamy też na pytania, gdzie kupić oleje do włosów, a na końcu przedstawiamy wady i zalety tego rozwiązania (choć już teraz możesz mieć pewność, że tych drugich jest zdecydowanie więcej).
Definicja – czym jest olejowanie?
Olejowanie włosów nie ma określonej definicji, którą znajdziemy w internetowym słowniku zabiegów kosmetycznych. Dotychczas nikt nie wpadł jeszcze na pomysł, aby fenomen olejowania opisać w sposób naukowy. Olejowanie można zdefiniować w prosty sposób jako zabieg pielęgnacyjny na włosy polegający na odpowiednim, regularnym nanoszeniu dopasowanego oleju roślinnego w celu ich wzmocnienia i odżywienia oraz zapobiegania innym problemom.
Krótka historia olejowania
Nasze prababki wolały płukanki do włosów na bazie znalezionych na polach lub w lesie ziół. Nakładały na swoje włosy miód, mleko i podobne naturalne produkty. Na Bliskim Wschodzie poszli nieco inną drogą. Kobiety krajów arabskich, Hinduski, a także Egipcjanki stosowały oleje roślinne do pielęgnacji włosów od starożytności. Łatwa dostępność roślin o cenionych przez fryzjerów właściwościach skutkowała tym, że wcieranie olejów we włosy (i nie tylko, bo stosowania je także na ciało ciało) to tradycja i codzienność kobiet Orientu. To właśnie od nich współcześnie czerpiemy inspiracje i wracamy właśnie do technik i metod olejowania ze starożytności. Dzisiejsze olejowania włosów niemal nie różni się od pierwotnego.
Działanie – jakie efekty przynosi olejowanie?
Nikogo nie można zmusić do zmiany swoich sposobów pielęgnacji włosów, ale fakty przemawiają za tym, żeby choć raz w życiu spróbować olejowania. To sposób, którego działanie potwierdzają miliony zadowolonych kobiet na całym świecie. Warto wiedzieć, że efekty olejowania zależą od tego, jakie są właściwości olejów do włosów, które wykorzystamy. Olejowanie przede wszystkim zapewnia prawidłowe nawilżenie, odżywienie i ochronę włosów przed uszkodzeniami. Prawidłowo dopasowany do porowatości włosów olej pomoże domknąć odchylone łuski i przywrócić włóknom włosa zdrowy i młody wygląd. Oleje poprawiają nie tylko kondycję włosów, ale także przynoszą wizualne efekty – wygładzają, nabłyszczają i potrafią zdyscyplinować pasma. Dla kobiet z kręconymi włosami będą świetnym sposobem na podkreślenie skrętu, a paniom, które wolą proste włosy olejki pomogą zapanować nad niesfornymi kosmykami. Na pytanie, po co olejować włosy, jest tylko jedna odpowiedź – po to, żeby były piękne i zdrowe.
Na co pomaga olejowanie włosów?
W nawiązaniu do poprzedniego akapitu samo nasuwa się pytanie o to, kiedy można olejować włosy? Wszechstronność olejków roślinnych do włosów jest tak ogromna, że olejować możemy włosy każdego rodzaju. Praktyka pokazuje, że oleje są eliksirem zarówno dla włosów przesuszonych i przetłuszczających się, tych z łupieżem, wypadających, przepalonych przez stylizację termiczną lub chemiczną, matowych, szorstkich, bez objętości, a także trudnych do ujarzmienia. Ile problemów, tyle olejów do włosów, które mogą te problemy wyeliminować. Olejowanie włosów pomaga na wszystko, ale skuteczność tej kuracji zależy wyłącznie od systematyczności i trafionego wyboru oleju.
Rodzaje olejów do włosów
Wcale nie będzie kłamstwem stwierdzenie, że olejów roślinnych są setki. Współcześnie możemy kupić nawet olej z pestek truskawek lub marchwi, więc ilość olejów dostępnych na rynku zależy tylko od zapotrzebowania. Olej można pozyskać ze wszystkiego, ale nie każdy będzie nadawał się do włosów. Oleje możemy podzielić według dwóch kryteriów: sposobu pozyskiwania i składu.
Ze względu na sposób pozyskiwania rozróżniamy oleje tłoczone na zimno lub na gorąco, a wśród nich rafinowane lub nierafinowane. Jaki olej wybrać do pielęgnacji włosów? Najlepiej ten wytłaczany na zimno i nierafinowany, ponieważ będzie miał najwięcej właściwości. W procesie oczyszczania i pod wpływem wysokiej temperatury oleje wytracają wiele składników aktywnych.
Z racji składu możemy wyróżnić oleje roślinne o bogatej zawartości kwasów tłuszczonych jednonienasyconych, wielonienasyconych lub nasyconych. Oczywiście żaden olej nie ma w składzie wyłącznie jednego typu kwasów, ale w każdej mieszance jest przewaga któregoś z nich. Tak więc oleje z przewagą kwasów nasyconych (np. kokosowy, palmowy, babassu) sprawdzą się na włosach niskoporowatych, oleje z kwasami wielonienasyconymi (np. migdałowy, słonecznikowy, lniany) polubią włosy wysokoporowate, natomiast do włosów mieszanych odpowiednie będą oleje z kwasami jednonienasyconymi (np. marula, arganowy, macadamia). Tą zależnością należy kierować się biorąc pod uwagę każdy z olejów.
Oleje możemy też kategoryzować ze względu na ich przeznaczenie. Do włosów oczywiście zaleca się stosowanie olejów kosmetycznych, choć istnieje wiele zwolenniczek olejowania włosów olejami spożywczymi, które są dużo tańsze.
Olejowanie na wiele sposobów
Często pojawiającym się pytaniem jest to o sposób olejowania. Zamiast zastanawiać się nad tym, jak olejować włosy, lepiej wziąć się do roboty. Oleje są na tyle bezpiecznymi składnikami, że nie zrobimy sobie żadnej krzywdy, bo tak naprawdę, każdy sposób nakładania oleju na włosy jest dobry. Tylko nie każdy przyniesie oczekiwane efekty, dlatego metodę trzeba dopasować metodą prób i błędów. Włosy można olejować na sucho, na mokro, przed myciem, po myciu, bez spłukiwania, ze spłukiwaniem, a także tylko na wybrane miejsca (np. jedynie na końce lub na skórę głowy). Olejowanie w misce to także popularna metoda, choć wydaje się najtrudniejsza.
Początki olejowania (o tym pamiętaj)
Olejowanie włosów to bezpieczna metoda, więc nie wymaga szczególnych środków ostrożności. Jeśli nie przyniesie efektów lub pogorszy stan włosów, zawsze można przerwać zabieg całkowicie lub zmienić olej. Więcej uwagi niż do sposobu aplikacji oleju na włosy należy poświęcić jego zakupowi. Wybierają miejsca, gdzie kupić olej do włosów można po niższych cenach, warto poświęcić chwilę na przeczytanie opinii wystawionych danemu sprzedawcy. Prosta rada – nieważna jest cena oleju do włosów, a dużo istotniejsza jest jakość. Do olejowania polecane są produkty dobrej jakości, ze sprawdzonych źródeł, najlepiej od oryginalnych producentów i z certyfikatami ecocert lub innymi, które potwierdzają bezpieczeństwo produktu. Środki ostrożności są ważne szczególnie, jeśli chcemy kupić olej mniej popularny lub bardzo drogi ze względu na słabą dostępność (jednym z droższych i najczęściej podrabianych jest np. olej arganowy, czyli słynne marokańskie płynne złoto).
Podsumowanie: wady i zalety olejowania
Olejowanie włosów ma zdecydowanie więcej zalet. To całkowicie bezpieczny zabieg pielęgnacyjny do każdego rodzaju włosów, który czerpie z bliskowschodnich tradycji. Naturalne oleje do włosów są bezpieczne i skuteczne, a więc przy regularnym aplikowaniu ich na głowę można spodziewać się wyłącznie pozytywnych efektów. Nie powinny zaszkodzić, jeśli dobierzemy je właściwie do rodzaju włosów. Nie można też zapomnieć o mnogości olejów do włosów, która powoduje, że każdy może znaleźć odpowiedni dla siebie olej i metodę olejowania. Co, jeśli chodzi o wady? Choćbyśmy bardzo chcieli, ciężko doszukać się minusów tej metody pielęgnacji włosów.