Olejek bhringraj

Olejek bhringraj

Indyjskie olejki do włosów od kilku miesięcy zaczynają królować wśród Europejek. Zaskakują swoimi właściwościami, przyciągają egzotyczną formułą i orientalnym zapachem. Jednym z popularnych olejków indyjskich jest olej Bhringraj, na bazie rośliny o tej samej nazwie. Dlaczego Bhringraj jest nazywany „władcą włosów”? Jakie właściwości ma Bhringraj?

Indyjski „władca włosów”

Bhringa oznacza włosy, natomiast Bhringaraj w wolnym tłumaczeniu to właśnie „władcę włosów”. Taka nazwa to nie przypadek. Eclipta alba to roślina z rejonu Tajlandii oraz Indochin, która w indyjskiej medycynie naturalnej, ajurwedzie, nazywana jest Bhringaraj ze względu na swoje właściwości lecznicze. Bhringaraj potrafi więc zawładnąć włosami, oczywiście w pozytywnym znaczeniu tego słowa.

Właściwości Bhringraj

Eclipta alba dobrze znana jest wszystkim miłośniczkom henny, ponieważ właśnie z niej uzyskuje się czarny barwnik do farbowania włosów i robienia tatuaży. Oprócz zastosowania w hennie, Bhringaraj jest również świetnym specyfikiem na porost włosów – olejek Bhringraj stymuluje cebulki do efektywniejszej pracy, włosy zaczynają rosnąć, a dodatkowym efektem jest ich ciemnienie. Poza tym wyciągi z tej indyjskiej rośliny mają właściwości antybakteryjne, przeciwzapalne i przeciwgrzybiczne.

Jak działa Bhringraj na włosy?

– eliminuje przedwczesne oznaki siwienia,
– przyciemnia naturalny kolor włosów,
– zapewnia wzmocnienie cebulek włosów,
– przyspiesza wzrost włosów,
– hamuje problem wypadania włosów,
– pielęgnuje pasma (wygładza, nawilża, uelastycznia).

Bhringraj od środka

Zarówno świeży Bhringraj, jak i olej wytłoczony z tej rośliny, zawierają wiele cennych składników roślinnych. Bogactwo kwasu askorbinowego (witaminy C), steroli roślinnych i flawonoidów to nie wszystko, co znajdziemy w Bhringraj. W składzie tego oleju znajduje się również lawson, barwnik roślinnych, który występuje również w czystej hennie, ale w dużo większym stężeniu.