Olejek kukurydziany pozyskiwany jest metodą ekstrakcji – ma wtedy jasnoczerwony kolor – lub tłoczy się go na zimno – jest jasnożółtym płynem. Natomiast kosmetyczny olejek wytwarzany jest z zarodków kukurydzy i zawiera wiele cennych składników. Znajdziemy wśród nich: witaminę E oraz kwasy linolowy, palmitynowy, stearynowy i oleinowy.
Olejek kukurydziany jest olejem schnącym, co oznacza że w kontakcie ze światłem lub powietrzem utlenia się i twardnieje.
Zazwyczaj olejek kukurydziany stosuje się w przemyśle spożywczym jako dodatek do sałatek; co ciekawe, nie nadaje się do smażenia, ponieważ temperatura dymienia wynosi 90°C. Produkt wykorzystywany jest także w kosmetyce jako środek pielęgnacyjny. Nadaje się do każdego rodzaju skóry, ponieważ posiada właściwości odżywcze, wygładzające, kojące i wspomagające cyrkulację krwi w komórkach skóry. Olejek kukurydziany może być także stosowany w codziennej pielęgnacji skóry głowy i włosów. Jakie korzyści przynieść może ten specyfik?
Po pierwsze, olejek kukurydziany nawilża włosy i zabezpiecza końcówki przed rozdwajaniem. Zawiera naturalne emolienty, które otaczają nawilżającą warstwą pasemka, zapewniając im jednocześnie ochronę przed działaniem promieni słonecznych i szkodliwymi czynnikami pochodzącymi ze środowiska zewnętrznego. Po drugie, olejek kukurydziany poprawia mikrokrążenie. Tym samym wzmacnia mieszki i cebulki włosowe, dostarczając im niezbędnych składników odżywczych. Po trzecie, olejek kukurydziany pozytywnie wpływa na skórę głowy. Łagodzi podrażnienia, redukuje łupież i reguluje pracę gruczołów łojowych. Po czwarte, olejku kukurydzianego można używać w formie maseczki do spłukiwania, jako dodatku do szamponu lub kosmetyk do masażu. Działanie produktu wzmocnią inne olejki, np. rozmarynowy lub z drzewa herbacianego. I po piąte, olejek kukurydziany wygładza i nabłyszcza włosy oraz sprawia, że pasemka stają się bardziej podatne na modelowanie.
Jak aplikować olejek kukurydziany? Przed nałożeniem dobrym posunięciem będzie podgrzanie produktu po to, by szybciej wchłaniał się w skórę głowy i włosy. To, ile olejku kukurydzianego użyjemy, uzależnione jest od długości i stopnia zniszczenia włosów. Kosmetyk nanosi na wilgotne pasemka i wciera w skórę głowy. Po upływie około 30 minut kosmetyk zmywa się ulubionym szamponem. Włosom należy pozwolić wyschnąć – nie zaleca się używania suszarki i nie mocnego tarcia ręcznikiem. Uwaga! Pamiętaj, że olejek kukurydziany może pobrudzić ubranie. Dlatego przed aplikacją zdejmij bluzkę lub zabezpiecz ją ręcznikiem.